שלום חברים יקרים,

אני לא פוליטיקאי. אני לא שייך לאף מפלגה. אני רופא וחוקר מוח, וכזה אני מתכוון להמשיך להיות. אבל אתמול בלילה הקמתי אוהל מחאה ליד מעון ראש הממשלה. על שלט גדול כתבתי: שוחד. מרמה. הפרת אמונים. תליתי שלטים, הנפתי דגלי ישראל, בדקתי שהכול עומד יציב, והלכתי לישון באוהל. 
אני מזמין אתכן ואתכם להצטרף אלי. לא נזוז מכאן עד שיימנעו הבחירות השלישיות שמנסה לכפות עלינו נאשם אחד.
אנחנו ממקומים ברחוב אגרון, בגן העצמאות בירושלים. אנחנו נמצאים בערך בחצי הדרך בין בניין השופרסל, לבין הקונסוליה האמריקאית שבמורד הרחוב. אנחנו יושבים במקום הכי קרוב לבית ראש הממשלה, שבו אפשר להקים אוהלים בלי לחסום את התנועה. 

אנחנו אזרחיות ואזרחי מדינת ישראל. אנשים שומרי חוק, נשים וגברים שמשרתים בצה"ל ומשלמים מיסים. לא פוליטיקאים, ולא שייכים לאף מפלגה. אנחנו גאים במדינה שלנו, ומאמינים במוסדות שלה ובמשרתי הציבור שלה. אנחנו גאים במשטרה, ובכל זרועות הביטחון ומשרדי הממשלה שלנו. 

אנחנו מאמינים גם במערכת בתי המשפט של מדינת ישראל. כל הגופים האלה וכל העובדים בהם לא מושלמים, אבל הם ראויים לאמון שלנו. יש לנו מדינה מתפקדת, עם מערכת ציבורית מתפקדת. עובדי הציבור שלנו ראויים לאמון הציבור, והם ראויים לקבל גיבוי מנבחרי הציבור. מי שמסית נגדם – משקר. ואם הוא ראש ממשלה מכהן, אז הוא פוסל את עצמו במו-פיו מלעמוד בראש המערכת שנגדה הוא מסית. 

ראש הממשלה שלנו משתלח במערכת שהוא עומד בראשה, ומכפיש את העובדים שעליהם ועל שלומם הוא מופקד. זה מעולם לא קרה כאן במדינת ישראל. זהו מצב שלא ייאמן, מצב חירום לאומי, ואנחנו לא נשתוק. אנחנו כאן כדי למחות, אבל גם כדי לאחד וללכד.

לא באנו לכאן, לגן העצמאות בירושלים, כדי לצעוק על ביבי. אנחנו יודעים היטב שהוא לא מקשיב לנו. ביבי שקוע עכשיו במאמצים נואשים להימנע מהעמדה לדין, והוא לא יירתע משום שקר ומשום פעולה פסולה בגלל המחאות נגדו. להפך. 

דומה שהמחאות נגדו מתדלקות את תחושות הרדיפה של ראש הממשלה שלנו, שנאשם עכשיו בשוחד ובמרמה. הוא לא רק איש שיווק אלא גם שחקן בחסד, והוא יודע להשתמש בתחושות הרדיפה לצרכיו. בעזרתן הוא מנסה לפלג ולשסע אותנו, את החברה הישראלית, ולהפוך אותנו לאוסף של שבטים יריבים. 

עוד הערב, במוזיאון תל אביב, ינסה ראש הממשלה המכהן לסכסך בינינו, בין איש לאחיו, ובין האזרחים לבין עובדי הציבור ועובדי המדינה. וכל זה – למטרה אחת בלבד: כדי למלט את עצמו מאימת הדין – מן החובה לעמוד למשפט על המעשים שהוא נאשם בהם, כמו כל אזרח בישראל שנאשם בפלילים.

כרגע ראש הממשלה שלנו מואשם בשלושה כתבי אישום -- על שוחד, מרמה והפרת אמונים. הוא מכונה בהם "נאשם מס' 1". ואכן, ההתנהגות שלו מזכירה התנהגות של עבריין נמלט. ממעשיו של ביבי ברור שהוא, לפחות, בטוח שיימצא אשם בבית המשפט של מדינת ישראל. כי אחרת מדוע הוא אינו מתעקש להישפט מהר, להתייצב בפני ההאשמות נגדו, ולהוכיח את חפותו? האם הוא חושב שכולם – כל השופטים, כל השוטרים, וכל הפרקליטים – כולם כאן מושחתים חוץ ממנו?

מהתנהגותו, נראה שביבי איבד את עשתונותיו. הוא עושה מעשים ואומר דברים שכמותם מעולם לא נעשו ולא נאמרו אצלנו על ידי ראש ממשלה מכהן. דומה שהוא מרגיש ויודע שהמשטרה סוגרת עליו, והיועץ המשפטי לממשלה שהוא טיפח והוא מינה, הבין לבסוף מי הוא. אם ביבי לא יצליח להחלץ עכשיו, הוא עתיד להישפט ולתת את הדין על הפשעים שהוא נאשם בהם, והעונש המצטבר עליהם עלול להגיע ל-19 שנות מאסר.

הדרך למעשיהו קצרה מתמיד, ונתניהו בפניקה. נראה שהוא לא יימנע משום נבזות ושקר כדי למלט את עצמו מאימת הדין. הוא יכפיש, ישסה ויפלג את ישראל ככל שיוכל. שום דיבורים לא ישפיעו עליו, גם לא מאהל מחאה. ולכן אנחנו מקימים כאן בירושלים, סמוך למעון ראש הממשלה, את מאהל המחאה הזה, ושובתים כאן שביתת שבת, 24/7, למען מטרה אחרת.

המחאה שלנו מיועדת להפעיל לחץ רצוף על מאה ועשרים נבחרי הציבור שלנו בכנסת, ובראשם על מנהיגי הליכוד נקיי הכפיים -- וישנם רבים כאלה במפלגה הציונית הגדולה והמפוארת הזאת.

המחאה שלנו תחומה בזמן -- עד שיפקעו 21 הימים האחרונים, שבהם אפשר עדיין למנוע בחירות. ביבי כבר גרר את ישראל לשני סבבי בחירות, בניסיון נואש לחלץ את עצמו מהחובה להישפט על פשעיו. הוא יודע שהסבב השלישי הוא הסיכוי האחרון שלו, והוא לא יוותר עליו. הוא יהמר עליו עם כל הקופה, למרות שברור כבר עכשיו לכל בר דעת שההימור הזה ירסק את הליכוד, ויפלג עוד יותר את החברה הישראלית.

חייבים לגרום לנבחרי הציבור שלנו להתעשת, ולסלק את הנאשם בשוחד ממוקדי הכוח וההשפעה שלו, ומן המעון בבלפור שבו הוא מתבצר, עד שחפותו תוכח בבית המשפט. את זה אי אפשר לעשות ממש מול הבית שלו, אלא רק כאן, בגן העצמאות. זה המקום הכי קרוב לבלפור שניתן להקים בו מאהל.

הכוונה שלנו היא לא להטריד את ביבי ביום ובלילה. אנחנו יודעים שכל מה שאנחנו עושים כאן לא יזיז לו, כאשר מנגד מחכה לו אגף האחמ"ים בכלא מעשיהו. הכוונה שלנו היא אחרת -- לחזק את ידיהם של חברי הכנסת, ובעיקר של הליכודניקים המתונים, כדי שיקבלו אומץ ויעשו את המעשה הנכון, שכולם יודעים שרק הוא יציל את הליכוד מהתרסקות בבחירות הקרובות. 

זאת גם הסיבה לשלט שלנו "מסלקים את ביבי, מחבקים את הליכוד". גם ליכודניקים אמיתיים יכולים לשבת כאן איתנו, ולהגן בגופם על המוסדות הממלכתיים ועל הדמוקרטיה הישראלית, מפני ראש ממשלה נאשם בשוחד, שקם על ארצו ומוסדותיה בהאשמות דימיוניות והזויות. 

בקיצור, אנחנו כאן, ולא נזוז מכאן. אנחנו מחכים לכם כאן - בואו עם אוהל, אמונה, ואהבה. כולנו יחד נגן על ישראל מן הקמים לשסע אותה, מבחוץ וגם מבפנים.

להתראות בגן העצמאות,

יורם יובל

© 2019 by Yoram Yovell